Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

вівторок, 19 березня 2013 р.

Географія, 6 клас. "СВІТОВИЙ ОКЕАН".
Дорогі діти!                                                                            Вашій увазі пропонується додатковий матеріал до вивчення теми                                                                        "БАГАТСТВА ВОД СВІТОВОГО                                         ОКЕАНУ".

розділ 1 "ЖИТТЯ В ОКЕАНІ"

           Учені стверджують, що в поверхневих, серединних і глибинних шарах океанічних вод мешкає більше 200 000 видів організмів. Життя в океані розподілене нерівномірно, найбільш насиченими рослинами і тваринами є прибережні місця завглибшки до 200 м , ці місця добре освітлюються і прогріваються сонячним світлом, яке необхідне водоростям для існування.Усі живі організми, що заселяють Океан, залежно від умов їх існування та способу життя умовно поділяють на три великі групи: планктон, нектон та бентос.
   Планктон (з грецької – блукаючий) складають мікроскопічні організми, що мешкають у поверхневій товщі води та не спроможні протистояти переміщенню хвиль. Планктон складають переважно дрібні організми, більшість з яких можна побачити лише під мікроскопом.  Розрізняють рослинний та тваринний планктон. Рослинний – складають мікроскопічні водорості. До складу тваринного планктону належать невеликі рачки, ікра риб, невидимі людському оку одноклітинні тварини, креветки, медузи. Планктон є основою харчування для більшості інших мешканців океану.


Файл:As142.jpg 


       Нектон (з грецької – плаваючий) об’єднує організми, які опанували товщу води та здатні активно пересуватися на значні відстані. До цієї групи істот належать в основному риби та океанічні звірі (кити, косатки, кашалоти, дельфіни), а також кальмари, морські змії, черепахи.
         Бентос (з грецької – глибинний) – це рослини і тварини, що мешкають на дні Океану. Одні з них ведуть прикріплений спосіб життя. Це водорості та коралові поліпи. Другі – повзають по дну, наприклад морські зірки, морські їжаки, краби. Треті – зариваються в пісок або нерухомо лежать на дні: деякі риби та молюски.


розділ 2 "РЕСУРСИ ОКЕАНУ"

         Біологічні ресурси. З незапам’ятних часів людина для своїх потреб дістає з морів і океанів водорості, виловлює рибу, молюсків, звірів. Все це називають біологічними ресурсами. Левова частка біологічних ресурсів припадає на рибу. Щорічно виловлюють мільйони тонн оселедців, анчоусів, тріски, скумбрії, тунця, ставриди, камбали, лосося. Серед молюсків найбільше значення мають устриці, мідії, морські гребінці, кальмари, восьминоги. Добувають також креветок, крабів, омарів, лангустів. Промисел китів, моржів, тюленів, морських котиків нині обмежений через значне скорочення їх кількості. 

Цікава географія
З океану – в космос
Мікроскопічні морські водорості хлорера – рекордсмени з розмноження: 1 кг їх за 17 днів дає тонни біомаси. За добу водорості виділяють кисню у 200 разів більше власного об’єму. За такі незвичайні якості хлорера стала першою рослиною, що полетіла разом з космонавтами у космос.        Мінеральні ресурси. Мінеральні ресурси Світового океану – це не тільки корисні копалини, що залягають на дні і під дном, а й сама вода. У ній розчинено багато речовин, які широко використовує людина. У морській воді є все – від кухонної солі до золота. З кожним роком вода Світового океану дає людині все більше і більше корисних речовин. Найбільше з неї отримують кухонної солі. Вода також постачає магній, який використовують у літако- і автомобілебудуванні, бром, що необхідний для виготовлення кіноплівки і фотопаперу. Золота в океанічній воді міститься дуже мало: 2 000 т води містять лише 1 г золота. Але його у такий спосіб не видобувають, тому що витрати виявляються у багато разів більшими, ніж вартість самого золота.
Мал. Нафтодобувна платформа у Північному морі
       В “районах спраги” – посушливих місцях Азії – солону воду морів за допомогою опріснювальних установок перетворюють на прісну. Проте вартість такої води так само поки що занадто висока.
           Величезні запаси різних корисних копалин буквально розсипані на дні морів і океанів. Дно встелене залізними і марганцевими рудами. Їх запаси перевищують запаси на суходолі. З-під дна добувають нафту, природний газ, кам’яне вугілля. Їх розробляють за допомогою підводних шахт і бурових платформ.

       Енергетичні ресурси. Величезні енергетичні ресурси мають припливи і відпливи, океанічні течії і навіть хвилі. Енергія припливів і відпливів у кілька разів більша, ніж в усіх річках планети. Щоправда, поки що людина використовує її мало. Для цього в деяких країнах світу (Франції, США, Росії, Японії, Китаї) збудовано припливні електростанції. Електроенергію за допомогою хвиль отримують в Японії. Проте її вартість досить висока. Якщо люди навчаться отримувати електроенергію на хвильових станціях дешевим способом, то людство отримає невичерпне джерело енергії.Мал. Припливні та хвильові електростанції

розділ 3 "ОКЕАН У НЕБЕЗПЕЦІ"

       Нині води Океану необхідно охороняти від забруднень нафтоюпромисловими відходамипобутовими стічними водами,добривамизнесеними з полівСьогодні навіть далеко від берегів, у відкритому океані, не рідко плавають пластиковіпляшкиполіетиленові пакети та інше сміттяВід забруднення води страждають всі організмиЩоб привернути увагу доцих проблем, 1998 р. був проголошений Міжнародним роком Океану. Боротися із забрудненнями дуже важко. Тому важливо не допускати цього, щоб безмежний водний простір не тільки залишався коморою з природними багатствами, а доставляв людині естетичну насолоду.

Цікава географія
Морські тварини в небезпеці
Деякі тварини, що ще недавно жили в Океані, вже зникли назавжди. Наприклад, повністю була винищена схожа на тюленя морська корова. У ХХ ст. різко зменшилася кількість синіх китів: з 150 000 особин залишилося менше 2 000.  Нині ці тварини охороняються.

Аварія танкера
                                                                                             Мал. Вилов риби.
Велика тихоокеанська сміттєва пляма

розділ 4 "ВІДЕО ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ"

Велика подорож вглиб океану


Забруднення Світового океануСвіт океанурозділ 5 "ЦІКАВИНКИ"

ДИВА ОКЕАНУ ТА ГЛИБОКОВОДНІ ІСТОТИ

Немає коментарів:

Дописати коментар