Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

понеділок, 4 лютого 2013 р.

ПІВНІЧНА АМЕРИКА, географія, 7 клас


ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

1.    Фізико-географічне положення Північної Америки.
•    Пригадайте, відносно яких природних об’єктів дають характеристику фізико-географічного положення материка.

     Розташування Північної Америки на земній поверхні суттєво відрізняється від фізико-географічного положення материків тропічних широт. Цим пояснюється несхожість її природи з вивченими нами материками.•    Користуючись фізичною картою світу, відшукайте лінії екватора, початкового меридіана, тропіків та полярних кіл. Нанесіть їх на контурну карту.
•    З’ясуйте, які з цих ліній перетинають Північну Америку. Порівняйте з Південною Америкою.


      Лінії екватора та початкового меридіана не торкаються Північної Америки. Вона цілком лежить у Північній і Західній півкулях нашої планети. На відміну від Південної Америки, яка є материком тропічних широт, Північну Америку перетинають, як Північний тропік, так і Північне полярне коло.

•    Як впливає на природу Північної Америки той факт, що її перетинає як Північний тропік, так і Північне полярне коло?

     Це у великій мірі визначає різноманітність її природних умов: материк лежить у всіх теплових поясах північної півкулі. Більшу частину материка займають помірні широти.

•    За фізичною картою Північної Америки визначте, які океани та моря й у яких частинах омивають береги материка. Порівняйте з Південною Америкою.

     Береги Північної Америки омивають три океани: на заході – Тихого, на сході – Атлантичного, на півночі – Північного Льодовитого.

•    Використовуючи фізичну карту Північної Америки з’ясуйте, які холодні й теплі течії знадяться біля берегів материка. Як вони впливають на природу узбереж?

     На природу західних узбереж материка впливають тепла Аляскинська та холодна Каліфорнійська течії (поясніть, як саме). Біля східних берегів Північної Америки формується найпотужніша тепла течія світу – Гольфстрім, яку називають «трубою теплового опалення Європи». Їй на зустріч рухається холодна Лабрадорська течія, що викликає часті тумани на сході материка.
     На півдні через вузький Панамський перешийок й Панамський канал Північна Америка межує з Південною Америкою. На північному заході неширока Берингова протока відділяє материк від Євразії.

•    Поміркуйте, до природних умов якого з материків більш подібна Північна Америка: Південної Америки чи Євразії. Поясніть чому.
•    За фізичною картою Північної Америки визначте назви та географічні координати крайніх точок материка.


     
 Крайніми точками Північної Америки є: на півночі – мис Мерчісон, на півдні південної – мис Мар’ято , на заході – мис Принца Уельського, на східної – мис Сент-Чарльз.    

Розв’яжіть задачі: (Робота з фізичною картою Північної Америки. Розв’язування задач)
•    Обчисліть протяжність Північної Америки в градусах і кілометрах з півночі на південь за 95О зх. д. (пригадайте, чому дорівнює довжина дуги будь-якого меридіана в 1О).
•    Визначте протяжність Північної Америки в градусах і кілометрах з заходу на схід по 50О пн. ш., якщо довжина дуги паралелі в 1О становить приблизно 71,7 км.

2. Берегова лінія материка 

     На відміну від материків тропічних широт, Північна Америка має значно розчленовану берегову лінію. Тут багато островів, півостровів, заток і проток.

•    Пригадайте, як виникли Північна Америки, як окремий материки. До складу якого давнього материка вона входила у минулі геологічні ери?


     Біля північних та східних берегів материка розміщені острови материкового походження. Один з них – найбільший острів світу Гренландія. Його площа майже у 4 рази більша за територію України. Понад 80% острова вкрито льодовиком. Його товщина сягає 3700 м! Біля берегів Гренландії щорічно утворюється 10-13 тис. айсбергів. Назва острова в перекладі означає «зелена земля». Таку помилку зробили вікінги, назвавши так відкриті ними землі біля Північної Америки ще у Х ст.
     У холодні води Північного Льодовитого океану занурюються острови Канадського Арктичного архіпелагу. Вони лежать всього в тисячі кілометрах від Північного полюсу. Ці острови виникли після відступу давнього льодовика, який «виорав» вузькі протоки, що відокремили їх від материка (Гудзонова протока) та від Гренландії (Девісова протока). Біля східного берега Північної Америки знаходиться острів Ньюфаундленд.
     На південний схід від материка гірляндою оточують Карибське море дві групи островів: Малі Антильські та Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Рико).  Більшість з них має вулканічне походження.
     Багато загадкових історій існує про Бермудські острови, що лежать в Атлантичному океані на схід від Північної Америки. Вони були відкриті на початку ХVІ ст іспанським мореплавцем Х. Бермудесом і названі ним островами Диявола через важкі умови навігації. З того часу цей район, що називають Бермудським трикутником (його вершинами є Бермудські острови – острів Пуерто-Рико – півострів Флорида) набув сумної слави. Тут безслідно зникли десятки кораблів та літаків разом з їх пасажирами. До того ж жоден з них не подавав сигналу тревоги. Що викликає такі аномальні явища не відомо. Деякі вчені вважають, що тут зароджуються магнітні бурі, тому й неможливим є радіозв’язок. Магнітна стрілка компасу тут вказує не на Північний магнітний полюс Землі, а на географічний північний полюс планети.
     Багамські острови – архіпелаг складається з близько 700 коралових островів та понад 2300 коралових рифів і скель. Заселені лише 20 островів. Острови відкриті Х.Колумбом 12 жовтня 1492 року. Іспанці забрали місцевих жителів у рабство й вивезли на острови Куба та Гаїті. Наступні два століття острови були безлюдними та слугували пристанищем для піратів. У 1783-1973 рр. Багами – колонія Великої Британії. Нині острови переживають “туристичний бум” й є відомим зимовим курортом.
     Береги материка мають багато зручних бухт та глибоких заток. Найбільшими серед них є на півночі Гудзонова затока, на півдні – Мексиканська, на північному заході затока Аляска, на південному заході – Каліфорнійська затока.
      Сильно порізані береги Північної Америки утворюють численні півострови.
      На північному сході знаходиться найбільший з півостровів материка – Лабрадор. У 1500 р португалець Гашпар Кортиріал вперше побував на найбільшому півострові Північної Америки і дав йому назву Терра-ду-Лаврадор, що перекладається, як земля орача. Таку назву португальці дали Лабрадору з надією, що місцевих індіанців можна буде продавати у рабство і примушувати працювати на землі. Проте індіанці виявилися поганими орачами. Не витримуючи важкої роботи, вони помирали. Довелося завозити для роботи на плантаціях негрів з Африки. Але назва півострова збереглася.
     На південному сході материка далеко в океан заходить півострів Флорида. Він у 6 разів менший за площею України (115 тис. км2). Вперше з європейців відвідана іспанською експедицією на чолі з Хуаном Понсе де Леоном у 1513 р. Це сталося у день вербної неділі, яка у католиків має назву Флорида Паска – “квітуча паска”. Тобто назва півострова означає “квітуча”. Нині Флорида – великий курортний район Північної Америки. У Флориді на мисі Канаверал знаходиться космодром США, звідки стартують космічні кораблі.
     На півдні материка є півострів з цікавою назвою Юкатан, що на мові тутешніх індіанців означає: “Вас не розумію!” Так відповідали місцеві жителі першим європейцям, що питали їх своєю мовою: “Як називається ця земля?” Не розуміючи, про йдеться індіанці й говорили: “Юкатан!”
     На північному заході  Північної Америки лежить півострів Аляска. Назву Аляска мають кілька  географічних об’єктів: півострів, 49-й штат США, затока, тепла морська течія. А перекладається це слово з алеутської мови як китове місце. На Алясці вперше побували росіяни. Тут у ХVІІІ ст. з’явилися їх перші поселення. Після купівлі цих земель США у Росії у 1867 р пропонувалося перейменувати їх в Алеутію, Полярію, Американський Сибір. Проте збереглася стара назва.
     На південному заході материка знаходиться півострів Каліфорнія. Його назва в перекладі означає «гаряче горнило».

•    За фізичною картою світу порівняйте берегові лінії Північної та Південної Америки    


                        Географічні об’єкти Північної Америки 
Категорії географічних об’єктівНазви географічних об’єктів
Елементи берегової лініїМоряКарибське, Баффіна, Бофорта
ЗатокиГудзонова, Мексиканська, Аляска, Каліфорнійська, Святого Лаврентія
ПротокиБерингова, Гудзонова, Девісова
ПівостровиЛабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан, Нова Шотландія
ОстровиГренландія, Ньюфаундленд,
Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Рико), Малі Антильські, Багамські, Бермудські, Алеутські, Канадський Арктичний архіпелаг
МисиМерчисон, Мар’ято,
Принца Уельського, Сент-Чарльз
Морські течіїХолодні: Каліфорнійська, Лабрадорська
Теплі: Гольфстрім, Аляскинська
КаналПанамський

4. Історія відкриття та дослідження материка. 
     Задовго до відкриття Америки Христофором Колумбом тут побували нормани (вікінги) — жителі Скандинавського півострова. У X ст. вони під керівництвом Ейрика Рауді (Рудого) з острова Ісландія вирушили просторами океану на захід і досягли невідомої землі — острова Гренландія. 1000 років тому зледеніння Гренландії було меншим, ніж нині. Перед очима норманів постали зелені луки. Вражені мореплавці дали новим землям назву Гренландія (Ґрюнланд — «Зелена країна»). Пізніше син Ейрика Рауді — Лейв Ейриксон продовжив плавання на південний захід і досяг берегів невідомої землі (можливо, півострова Лабрадор чи острова Ньюфаундленда). Повернувся Лейв Ейриксон у Гренландію з вантажем лісу. Суворі умови життя у Гренландії призвели до вимирання поселенців. Про нові землі забули. Нормани, як і з часом Колумб, не здогадувалися, що відкрили новий материк.
     У той час, коли Колумб збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі у англійського короля Джон Кабот відкрив удруге (після норманів) острів Ньюфаундленд.
     Після плавань Колумба південна частина материка була досліджена і загарбана іспанцями. У 1519 р. військова експедиція конкістадора Ернандо Кортеса завоювала стародавню державу ацтеків, яка розміщувалася на території сучасної Мексики. Захопивши столицю ацтеків Теночтітлан, Ернандо Кортес здобув величезні скарби, які збагатили Іспанію, і перетворив індіанців на рабів. У 1539-1541 рр. іспанський конкістадор Ернандо де Сото з півострова Флорида почав рухатися на захід, відкрив береги Міссісіпі й дійшов до прерій Північної Америки. Тут іспанці бачили величезні стада бізонів та багато поселень індіанців.
     Північно-західні береги Північної Америки стали відомими європейцям лише в XVIII ст. Їх дослідила російська експедиція під керівництвом Вітуса Беринга і нашого співвітчизника Олексія Чирикова. Вони відкрили Берингову протоку, Алеутські острови і Аляску.
     Поступово була колонізована та заселена вихідцями з Європи вся територія материка, де згодом утворилися такі великі незалежні держави, як Канада, США і Мексика.

Висновки:
•    Північна Америка цілком  знаходиться  в  Північній  і Західній півкулях, витягнута майже на сім тисяч кілометрів з півночі на південь, має дуже розчленовану берегову лінію. Її найближчими сусідніми материки є Євразія і Південна Америка.
•    Першими з європейців досягли північних берегів Північної Америки нормани  (вікінги) в X ст., але їх плавання були надовго забуті.
•    Освоєння та колонізація материка європейцями почалися після відкриття Америки Христофором Колумбом у 1492 р.
•    Північно-західну частину материка відкрили росіянин Вітус Беринг і наш співвітчизник Олексій Чириков.

Питання для контролю знань:
1.    Схарактеризуйте фізико-географічне положення Північної Америки за типовим планом.
2.    Порівняйте ступінь порізаності берегової лінії Північної Америки з материками тропічних широт.
3.    Назвіть імена мандрівників, які брали участь у відкритті та дослідженні східних та північно-західних частин Північної Америки.
4.    * Поясніть відмінності між географічним положенням Північної і Південної Америки.
5.    * Здійсніть уявну мандрівку навколо берегів Північної Америки, починаючи від Панамського каналу на захід. Назвіть географічні об’єкти, які ви зустрінете у дорозі.    

ПРЕЗЕНТАЦІЯ "Відкриття Північної Америки"

Веселая улитка
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (продовження)

ЗАВАНТАЖИТИ
Веселая улитка

ВІДЕО "ІНДІАНЦІ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. НЕВІДКРИТА АМЕРИКА"

Веселая улитка

ВІДЕО "ЕРНАН КОРТЕС - ІСПАНСЬКИЙ КОНКІСТАДОР"
-->

Немає коментарів:

Дописати коментар