Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

пʼятницю, 1 лютого 2013 р.

АНТАРКТИДА - КОРОЛЕВА ХОЛОДУ.. Матеріал до уроку.


 Природні умови Антарктиди.

Тут здичавів від льоду світ.
Тут очі лізуть із орбіт.
Рогівка лопає на них,
Якщо сховать - зігріть не встиг.
Тут на зубах тріщить емаль.
Та що там зуби, навіть сталь,
І та, мов скло крихке, дзвенить,
Коли її ударить вмить.
Тут мусить вся земля мовчать,
Лиш небо може закричать.

Пригадайте, у зв’язку з чим за полярним колом бувають полярна ніч і полярний день.
Антарктида має дуже суворі природні умови. Навіть Арктика суттєво відрізняється від своєї південної протилежності.
КЛІМАТ. В Антарктиді сформувався дуже суворий клімат, найхолодніший на Землі.  Її називають материком вічних морозів, царством завірюхи і вітрів, світовим холодильником. Це зумовлено не тільки розташуванням Антарктиди за полярним колом, а й впливом кліматотвірних чинників.  
Притік сонячної енергії, яка нагріває земну поверхню, відбувається тільки влітку, коли встановлюється полярний день. Тоді, як це не дивно, в Антарктиду надходить стільки ж сонячної енергії, скільки й у екваторіальні широти. Проте її підстильна поверхня не нагрівається. Це зумовлено тим, що майже 90 % сонячної енергії крижана білосніжна поверхня Антарктиди відбиває назад у космічний простір. Взимку ж, коли настає полярна ніч, сонячна енергія взагалі майже не надходить, середня температура повітря становить –600С. В Антарктиді на російській науковій станції «Восток» була зареєстрована рекордно низька температура повітря на Землі: –89,2 0С, а на поверхні снігу –90 0С. Таких низьких температур на поверхні нашої планети ніде більше не спостерігається, тому цей район називають Полюсом холоду.
Циркуляція повітряних мас в Антарктиді теж своєрідна. Постійно холодне важке повітря спричиняє над материком область високого атмосферного тиску з низхідними потоками повітря. З високого льодового купола у центрі материка маси холодного важкого повітря стікають до країв, утворюючи дуже сильні стокові вітриВАнтарктиді дмуть найсильніші вітри на планеті. Їх швидкість сягає 77 м/с (це 277 км/год). Тому в Антарктиді знаходиться ще й Полюс вітрів. Ураганні вітри бувають так часто і такі сильні, що вітровимірювальні прилади не витримуючи їхнього натиску і ламаються.
Антарктичні повітряні маси, що формуються там, відрізняються не тільки низькими температурами, а й дивовижною прозорістю та сухістю. Прозоре повітря і відсутність хмар не затримують тепло і сприяють подальшому вихолодженню поверхні. Незначні опади – в середньому 200 мм за рік (це приблизно стільки, скільки й в пустелі Сахара) – Антарктида отримує у твердому стані.
В Антарктиді виділяють два кліматичні пояси: антарктичний і субантарктичний. Особливою суворістю клімату відзначаються внутрішні райони. Взимку (з квітня по вересень) там лютують морози понад 70 0С. Навіть у розпал полярного літа (в грудні – лютому) термометр показує –30 0С. Проте погода стоїть ясна і безвітряна. На узбережжях таких сильних морозів не буває: взимку  –35 0С, влітку – близько 0 0С. Проте там панують шторми, які переходять в урагани, що супроводжуються снігопадами.
На узбережжях і у внутрішніх районах Антарктиди є ділянки, вільні від льоду і снігу. Це – антарктичні оазиси. Температура повітря там влітку над землею буває плюсовою (+ 3 0С), але різко знижується на висоті вже кількох метрів.

Мал. Кліматична карта Антарктиди

Робота з картою
1.     Які температури повітря взимку характерні для узбереж і внутрішніх районів Антарктиди?
2.     Як змінюються температури повітря влітку на узбережжях і у внутрішніх районах?
3.     Де розташований полюс холоду? Яка максимальна температура там зареєстрована?
4.     В яких районах випадає найбільша кількість опадів?
5.     Скільки опадів випадає у внутрішніх районах материка?
6.     Який напрямок мають вітри взимку і влітку в Антарктиді?

Мал. Антарктичні пейзажі

ВНУТРІШНІ ВОДИ. Антарктиди – єдиний на Землі материк, на якому немає постійних річок. Проте влітку, коли тануть сніг і лід, до океану прямують тимчасові потоки талої води. Деякі водотоки раптово щезають з поверхні, потрапляючи в тріщини або підльодові пустоти, прокладаючи далі шлях під кригою. „Життя” антарктичних річок недовге – 1–2 місяці. З настанням осінніх морозів танення і стік припиняються, і глибокі із стрімкими берегами русла заносяться снігом.
Невеликі озера є в оазисах і на узбережжях. Серед них є як прісні, так і дуже солоні. Влітку озера звільняється від криги і сонце прогріває воду деяких з них до +12 0С.
Антарктида – це найбільше на планеті нагромадження льодовиків. У антарктичному „холодильнику” „законсервовано” 80 % усіх прісних вод земної кулі. Якби вся та крига розтала, то рівень Світового океану піднявся б майже на 60 м.

Мал. За коротке літо потрібно виростити потомство

ОРГАНІЧНИЙ СВІТ. У порівнянні з іншими материками органічний світ Антарктиди бідний. Більша частина материка взагалі позбавлена і рослинності, і тваринного світу. В районі полюса в снігу живуть тільки бактерії. Отже, там знаходиться антарктична пустеля.
Рослини і тварини є лише на узбережжях материка і островах. Вільні від криги ділянки вкриті лишайниками. Наземні водорості червоного, зеленого і жовтого кольору утворюють плівки на камінні, скелях і навіть на снігу. Поширені також мохи.
Тваринний світ значно багатший за рослинність. Тварини зосереджені на вузькій смузі узбережжя і їх життя пов’язане з океаном. Дуже своєрідні птахи. Всі вони живуть біля води, харчуючись рибою. Символом Антарктиди є пінгвіни. Найменші з них – пінгвіни Аделі, найбільші – імператорські пінгвіни заввишки 120 см. Це нелітаючі птахи з короткими крилами, схожими на ласти, які дозволяють їм добре плавати і пірнати. У воді їх підстерігають морські леопарди – тюлені-хижаки. Проте на суходолі у пінгвінів немає ворогів, там вони живуть великими колоніями. Пінгвіни, особливо Аделі, мають дружелюбну вдачу і не бояться людей. З літаючих птахів поширені чайки-поморники і буревісники, які на прибережних скелях утворюють пташині базари. А великі альбатроси з розмахом крил понад 3 м, використовуючи панівні вітри, можуть облітати всю Землю. У прибережних водах багато планктону, яким живляться риби і кити. Китів в антарктичних водах більше, ніж будь-де на Землі. Серед них такі види, як синій кит, кашалот, касатка та ін. Синій кит – це найбільша тварина Землі:завдовжки 33 м масою до 160 т.  Живе до 80 років, щоденно з’їдаючи до 4 т криля (дрібних рачків). Майже повністю винищений, знаходиться під охороною.

Мал. Пінгвін

ТИМЧАСОВЕ НАСЕЛЕННЯ. Засніженими просторами Антарктиди ніколи не кочували дикі племена, там не велися війни й до цього часу там немає промислових підприємств. Антарктида не належить жодній державі. На материку немає постійного населення.
Проте вже півстоліття там працюють науковці з різних країн світу. В результаті цього в Антарктиді біля станцій виникли постійні населенні пункти – наукові містечка. Через суворі природні умови дослідники працюють зазвичай не більше року, змінюючи один одного. Найбільш густонаселеним місцем в Антарктиді єАнтарктичний півострів, де розташовано найбільше полярних станцій. В Антарктиді з'явилися справжні морські й авіаційні порти, куди щорічно прибувають сотні морських суден і літаків. Нині Антарктиду відвідують і туристи. Так люди поступово освоюють і шостий суворий континент.

Мал. Круїзне судно біля берегів Антарктиди

Цікава географія
Про що розповідає карта Антарктиди
Географічні назви на карті Антарктиди відображають міжнародний характер її вивчення. Іменами дослідників з Австралії, Аргентини, Бельгії, Великої Британії, Німеччини, Нової Зеландії, Норвегії, колишнього Радянського Союзу, США, Франції, Швеції, Чилі, Південної Африки, Японії, Польщі, Індії, Китаю та з інших країн названі моря, затоки, бухти, острови, миси, береги, землі, гірські підняття.

ОХОРОНА ПРИРОДИ. Не зважаючи на відсутність на материку постійного населення, природа Антарктиди потребує охорони. Порушення рівноваги між компонентами природи, що сформувалися в надзвичайно суворих умовах,  призводить до дуже швидкого руйнування природних комплексів. Особливо це відчутно в антарктичних оазисах. Внаслідок аварій суден, що трапляються біля берегів Антарктиди, в антарктичні води потрапляють тисячі тонн палива. На поверхні води утворюються величезні нафтові плями. В умовах суворого клімату вони не зникають роками. Від забруднення страждає в першу чергу планктон – тонни мертвих рачків вода виносить на узбережжя. Були випадки загибелі тюленів і китів.
Між країнами, що проводять дослідження в Антарктиді, існує угода про природоохоронні заходи. Зокрема, охороняються багато видів тварин. Вилов  риби і інших тварин в антарктичних водах обмежений. У питаннях збереження природи Антарктида має залишається первозданною, неторканою землею.
Запитання і завдання
1. Клімат Антарктиди називають суворим. Що входить в це поняття?
2. Які вітри зароджуються в Антарктиді?
3. Розкажіть про внутрішні води материка.
4. Оазиси є і в Африці, і в Антарктиді. Чи мають вони спільні риси, чи тільки відмінні?
5. Які особливості органічного світу Антарктиди?

ДОДАТОК


ПРЕЗЕНТАЦІЯ "ЛЬОДОВИЙ МАТЕРИК ПЛАНЕТИ"ВІДЕО "ІМПЕРАТОРСЬКІ ПІНГВІНИ"
ВІДЕО "ЧУДЕСА БЛАКИТНОЇ ПЛАНЕТИ"
-->

3 коментарі: