Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

вівторок, 9 квітня 2013 р.

Девід Латімер та його крихітна екосистема.


           У далеких 70х роках англійцю Девіду Латімеру прийшла в голову думка: а що буде, якщо намертво закоркувати кімнатну рослину в пляшці і розташувати її на сонячному світлі? І за 40 років в замкнутому просторі на 46 літрів утворилася найменша в світі екосистема ...
          Девід Латімер почав вирощувати садок у пляшці ще в 1960 роках. А востаннє він поливав рослину ще в ті часи, коли в кріслі генсека СРСР сидів Брежнєв, а в Білому домі США - Ніксон. У 1972 році Девід раз і назавжди закоркував кришку пляшки і розташував її в двох метрах від вікна.
           І виявилося, що для автономного існування рослини не потрібно нічого, крім кімнатного світла! Кімнатна квітка сімейства традесканції благополучно зеленіє і донині. Волога, що виділяється обмінними процесами рослини, конденсується на стінках бутлі, звідки капає назад на квітку. Розкладання опадаючого листя сприяє утворенню необхідного для рослини вуглекислого газу і поглинанню кисню. Скляні стіни бутля обмежують ріст пагонів, що дозволяє Девіду (нині - поважному пенсіонеру) не обтяжувати себе підстриганням рослини.
            Все, що залишається робити літньому експериментатору - це періодично повертати посудину по колу, щоб всі частини рослини отримували однакову порцію сонячного світла.
Девід Латімер дуже пишається власним створеним зеленим світиком. Звичайно, дивовижна здатність рослин до регенерації - не таке вже і відкриття, однак таку крихітну і самобутню екосистему в світі треба ще пошукати ...

Немає коментарів:

Дописати коментар