Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

вівторок, 9 квітня 2013 р.

Вивчаємо тему "ОЗЕРА", географія, 6 клас.


§  47. Озера

Чим озеро, на вашу думку, відрізняється від річки?

Що таке озеро. На суходолі існує чимало заглиблень (улоговин) різного походження, в які стікають поверхневі і підземні води. Якщо в заглиблення надходить води більше, ніж за той самий час випаровується, вода накопичується і утворюється озеро. Від річки озеро відрізняється тим, що вода в ньому не тече, як потік у руслі. На відміну від моря озеро не є частиною Світового океану.
Озера надзвичайно різноманітні. Є озера-моря і озера-калюжі. Глибина озер коливається від кількох сантиметрів до понад 1,5 км! В одних озерах вода прісна, в інших – солона. Бувають озера, скуті кригою протягом сотень років, і, навпаки, озера з гарячою водою. Одні озера дуже багаті організмами, інші являють “водні пустелі”. Найбільшим за площею озером на Землі є Каспійське море. Воно в 4 рази більше за Біле і в 3 рази за Адріатичне моря. За величезні розміри і воду, схожу за складом солей на морську, його називають морем. 
Найглибше озеро земної кулі – Байкал (1620 м). Озеро значно глибше за Баренцове та Карське моря. Найглибше озеро в Україні – Світязьке (58 м), воно в 4 рази глибше за Азовське море.

Мал. Озеро Байкал


Озеро Байкал


Озеро СвітязьУтворення озерних улоговин. Розміри, контури берегів, глибина озер обумовлені походженням озерних улоговин.
Улоговини тектонічного походження утворилися в результаті рухів земної кори. При повільному опусканні великих ділянок виникли улоговини Каспійського і Аральського морів-озер. У результаті глибоких тріщин і розсування ділянок земної кори утворилося озеро Байкал. У схожих тектонічних тріщинах-проваллях утворилися Танганьїка в Африці та Великі озера в Північній Америці. Такі озера мають витягнуту форму, великі глибини і високі обривисті береги.
Вулканічні озера займають кратери згаслих вулканів. Вони досить глибокі (понад 100 м), але невеликі за площею. Загатні озера утворюються в результаті обвалу гірських порід, які перегороджують русло гірських річок. Загатне походження має улоговина озера Синевир в Українських Карпатах.  Льодовикові озера мають улоговини, виорані давніми і сучасними льодовиками. Вони поширені на півночі Євразії і Північної Америки, у високих горах. Такі озера невеликі і неглибокі.Заплавні озера виникають в долинах річок. Вони є залишками старого колишнього русла, тому називаються озера-стариці. Вони витягнуті, звивисті, невеликі за площею й неглибокі. Лиманні озера утворилися внаслідок відокремлення від моря гирлових частин річок піщаними косами. Такі озера витягнутої форми, з невеликими глибинами поширені на півдні України на узбережжях Чорного і Азовського морів.


Цікава географія
Чудовисько озера Лох-Нес
Льодовикове озеро Лох-Нес, що в Шотландії, відоме не своїми розмірами чи глибиною. Знаменитим воно стало через Нессі – стародавнього ящера,  що жив на Землі 100 млн років тому і якого ніби-то бачили в озері в наші дні. На пошуки стародавньої тварини споряджаються підводні і надводні експедиції, але Нессі від них “вислизає”.
Стічні й безстічні озера. Озера, як і річки, живляться за рахунок атмосферних опадів, підземних вод і поверхневих, що стікають в них (і перш за все річок). Витрачається вода з озера на випаровування, а також витікає у вигляді річок. Рівень води в озерах, як і в річках, може коливатися внаслідок зміни кліматичних умов. Значні коливання рівня позначаються на їх площі. У вологі сезони вона збільшується, в сухі – скорочується. Не випадково берегові лінії окремих озер, розташованих у пустелях, на картах показані пунктирною лінією. Ці озера – ніби гумові, розміри їх можуть змінюватися у кілька разів за короткий час.
Озера, з яких витікають річки, називаються стічними. Наприклад, стічним є Байкал – з нього витікає річка Ангара. Озера, з яких річки не витікають, називаються безстічними. Наприклад, з Каспійського моря-озера не витікає жодна річка.
З річковими і підземними водами в озера надходять солі. Якщо солоність води не перевищує 1 ‰, то озеро – прісне. Прісними є стічні озера, тому що сіль з них виноситься річками, що витікають з нього. Якщо озеро безстічне, солі в ньому нагромаджуються, вода поступово засолюється. Солоні озера розміщуються в областях з жарким і сухим кліматом. Там відбувається велике випаровування з поверхні озер, яке приводить до такого сильного насичення води солями. Іноді їх так багато, що вони випадають на дно у вигляді осаду. Найсолонішим озером світу є Мертве море. Його солоність сягає 400 ‰. Іноді з річки Іордан в Мертве море запливає риба. Вона гине вже через хвилину. Рибина стає твердою, як палиця, покрившись міцним солоним панциром. В такому озері неможливо потонути, людина тримається на воді, як поплавок на воді.
Дивовижні природні явищаЦікава географія
Дивовижне озеро-мандрівник
Озеро Лобнор, що в Центральній Азії, часто змінює не тільки обриси, а й місце розташування. Дивовижна здатність озера “мандрувати” на відстань понад 100 км пояснюється тим, що воно лежить серед пустелі і живиться водами кількох річок. В залежності від того, яка річка наповнює озеро, там воно і опиняється. Часом Лобнор розпадається на кілька озер або навіть зовсім пересихає.


Немає коментарів:

Дописати коментар