Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

суботу, 26 січня 2013 р.

Антарктида - льодовий материк.

           Антарктида - південна полярна область Землі. На відміну від Арктики, що представляє собою океан, оточений сушею, Антарктика - материк разом з навколишніми південними районами океанів - Тихого, Атлантичного, Індійського (іноді ці частини океанів називають Південним океаном).
 Материк Антарктида площею приблизно 14 млн. кв. км - найбільша у світі холодна пустеля,
де зосереджено близько 70 % світових запасів прісної води, але уся вона в замерзлому стані укладена у величезному льодовиковому покриві.Хоча корінна підлідна поверхня знаходиться на невеликій висоті над рівнем моря, а місцями й нижче неї, через могутній льодовиковий покрив середня абсолютна висота поверхні Антарктиди (близько 2000 м) - максимальна серед материків.

Антарктида - найбільш ізольований і єдиний материк, що не має корінного населення. Улітку чисельність тимчасових жителів, імовірно, складає близько 4000 чоловік, узимку - 1500 чоловік. Ніхто ще не жив тут довше 18 місяців. 

Майже вся Антарктида розташована південніше Південного полярного кола (66°33" пд. ш.), відстань до Південного полюса складає 2600 км. Південне полярне коло є межею, південніше якої Сонце не піднімається над обрієм під час зимового сонцестояння (21 червня) і не заходить за обрій під час літнього сонцестояння (21 грудня). У напрямку до полюса тривалість полярного дня і полярної ночі зростає, сягаючи на Південному полюсі в обох випадках півроку.

В Антарктиді за межі Південного полярного кола виходять тільки Антарктичний півострів, що простягається майже до південного краю Південної Америки, і деякі миси на протилежній стороні материка. У двох місцях берегова лінія материка виходить далеко на південь, утворюючи море Росса в Тихоокеанському і море Уедделла в Атлантичному секторах. 
     

Образні назви Антарктиди


Презентація до уроку: "Антарктида. Історія дослідження" 

Презентація до уроку: "Будова поверхні Антарктиди" 


Руаль Амундсен, відео


Роберт Скотт, відеоАнтарктида, відео


Цікаво знати:

Площа льодів навколо Антарктиди збільшилася за рахунок вітру.

Площа льодів навколо Антарктиди збільшилася за рахунок вітруПлоща льодів навколо Антарктиди в літній(для південної півкулі) період перевищила середні багаторічні норми, це пов'язано з рекордно сильними вітрами, які " розгонять" об'єм шельфових льодовиків тонким шаром по великій акваторії.

Про це повідомляє Національний центр інформації по снігу і льоду США(NSIDC).

Проаналізувавши дані космічного моніторингу, учені дійшли висновку, що площа льодового покриву навколо Антарктиди за період з грудня по березень виявилася вища за середні багаторічні значення, проте причиною цьому не збільшення об'ємів льоду в океані, а дія вітру.

"Впродовж двох місяців - в грудні і січні - вітри, що дмуть навколо Антарктиди, мали рекордну силу, і в цей же період спостерігалася максимальна площа поширення льодів... Вітри " здувають" лід з крайових частин континенту і поширюють по поверхні води на великих площах", - говориться в повідомленні.

Це, як відмічають учені, не означає, що з материка в море потрапляє більше льоду - сила вітру дозволяє зробити льоди досить тонкими, пояснюють учені.

Згідно з результатами попередніх досліджень, антарктичні морські льоди схильні до глобальних змін клімату слабкіше, ніж арктичні, оскільки більше залежать від інтенсивності вітру, ніж від підвищення температур.

В той же час, останніми роками інтенсивність вітрів із-за глобальних змін клімату посилилася, що привело до танення льодів в окремих регіонах. Так, шельфовий льодовик Ларсен, розташований в районі Антарктичного півострова, втрачає масу. Одна з його частин, льодовик Ларсен А до 1995 року зруйнувався повністю, а Ларсен В, за даними європейського супутника Envisat, втратив 85% своїй площі, яка скоротилася з 11,5 до 1,7 тисяч квадратних кілометрів

Завдання для допитливих

ПоказатьСкрыть

Детектив Шеллі Холмс

                                      Лист  з Антарктиди

Одного дня до кабінету Шеллі Холмс зайшов акуратний джентльмен середнього віку і церемонно
 вклонився дамі.
— Доброго дня, міс Холмс. Містер Адамс, з вашого дозволу. Мені вас рекомендував містер
 Еванс. Я власник невеликої галереї старожитностей та диковинок. Розшукую та виставляю для
 огляду і продажу відповідні речі. Учора мене відвідав один джентльмен, котрий побажав лишитись
 інкогніто. Він приніс для продажу по-справжньому унікальну річ — лист, що буцімто написаний
 Робертом Скоттом до Руала Амундсена на Південному полюсі. Джентльмен, отримавши завдаток,
 лишив мені його і дав на роздуми один день. Папір мені видається справжнім. Але я ще хотів би
 почути і вашу думку,— розповів клієнт.
— Дозвольте ознайомитись безпосередньо,— попросила його Шеллі.
— О, так, так! Будь ласка! — і пожовклий від часу лист ліг на її стіл.
— Тут ви не помилилися — папір дійсно відповідає своєму вікові. А А ось текст: «Дорогий капітан
 Амундсен, Ви будете першим, хто опиниться тут після нас. Передайте королю Норвеґії, що ми
 досягли успіху у своїй справі. Ми дісталися полюсу 14 грудня 1911 року. Роберт Скотт». Хм…
 Я гадаю, що ви втратили свій завдаток. Ваш джентльмен не повернеться за цим листом,— відповіла
 Холмс.

Чому детектив Шеллі Холмс так вирішила? (Відповідь напишіть в коментарях)


--

Практична робота № 8 "Антарктида"

Немає коментарів:

Дописати коментар