Смысл имеет лишь жизнь, прожитая ради других. (А.Эйнштейн)

четвер, 17 січня 2013 р.

Загадкова імперія інків. Південна Америка.


 Імперія інків .

                         Великою державою доколумбової Америки була імперія інків, або, як називали свою країну самі інки, Тауантінсуйу або «Земля чотирьох частин». Остання назва пов'язана з тим, що країна ділилася на чотири провінції: Кунтінсуйу, Кольясуйу, Антісуйу і Чінчасуйу зі столицею в місті Куско. Створення країни приписується легендарному інку Манко Капак. Само слово «інки» ніколи не ставилося до назви племені, їм позначався лише правитель держави. При його наступникіах територія держави постійно розширювалася, особливо тоді, коли при Йаруаре Уакаке була створена регулярна армія.
 
        Підкорюючи якусь державу або місто, інки переселяли на їхню територію інші племена, завдяки чому національний елемент, який міг привести до визвольної війни, зникав. На завойованих територіях вводився в обов'язковому порядку державна мова інків - кечуанского, що також сприяло єднанню величезної країни. Символом могутності країни було місто Куско, одне з найкрасивіших міст світу, на території якого розташовувалися сотні палаців і храмів. 
        Головною в місті була площа Уакапата (священна тераса), від якої відходили дороги в чотири головні провінції країни. Там же піднімалися палаци, один з яких мав площу 30 на 160 метрів. Про багатство правителів інків можна судити хоча б з того факту, що, коли старий імператор інків помирав, його тіло бальзамували і поміщали в палац, який відтепер ставав святилищем. Його ж наступник повинен був будувати для себе новий палац. 
        Такої розкоші не міг собі дозволити жоден європейський владика. Але найбільше вражав своєю пишністю храмовий комплекс Куско Коріканча (золотий двір).Головним його спорудженням був храм бога сонця Інті, в якому одного золота налічувалося величезна кількість тонн. Золоті вікна, двері, стіни, дахи, підлоги, стелі, культові предмети дивували людей. Центром храму був багатометровий диск з чистого золота, що символізує Бога сонця. Біля храму знаходився двір Інтіпампа (золоте поле), на якому знаходилися виготовлені із золота дерева, рослини і трави, олені, метелики, пастухи і т. д. 
        Причому все це було зроблено в натуральну величину і все рухалося. За допомогою майстерних механізмів . Це дійсно було диво, яке має собі рівних у світі. Не меншою гордістю імперії були її дороги, не поступаються сучасним трасам. Одна з таких доріг була довжиною 5250 кілометрів - найдовшою магістраллю у світі до початку XX століття. Дороги мали ширину до 7,5 метрів, а в деяких місцях розташовувалися на висоті 5160 метрів над рівнем моря. На певній відстані один від одного на дорогах були вибудувані постоялі двори зі складами.


        Існувала в інків і державна пошта, що виглядає, погодьтеся, майже фантастично.Незважаючи на ці чудові досягнення, інки не знали ні колеса, ні писемності. Втім, писемність у них була, але у вигляді «вузлового письма»: нитки в цьому вузлі позначали або золото - жовта мотузка, або солдат - червона, і т. д. Цифри позначалися за допомогою в'язання певного числа вузлів. Однак це не заважало розвитку науки і поезії. Життя інків була немислиме без релігійних обрядів, які так само, як і в ацтеків, відрізнялися неймовірною жорстокістю. За виконання обрядів відповідала «каста» професійних жерців, яку очолював верховний жрець. Богами інків були Інті - Бог сонця, Мама Кілья - Богиня місяця, Мама Пача - Богиня землі, Мама Кочі - Богиня моря і ін Кожному з цих богів був присвячене спеціальне свято,  яких у році (в інків рік також дорівнював 365 дням) було непомірну кількість.


        Під час кожного з них на вівтар валилися тисячі осіб, кров яких ріками лилася з вівтарів ненаситних богів. Зневажалися і моральні цінності, зведені, зрештою, до нуля. Релігійний фанатизм і жорстокість в поєднанні з розпустою роз'їдали зсередини, точно ржа, зовні блискучу імперію. 15 листопада 1532 загін іспанців-конкістадорів на чолі з Пізарро, перейшовши через Анди, вступив на землю інків. Історія катастрофи ацтекської держави повністю повторилася. Скориставшись чварами, що почалися в інків у боротьбі за престол, Пізарро з маленькою купкою людей розгромив найбільшу імперію, яка незабаром перетворилася в іспанську колонію. 


Мачу-Пикчу: город, затерянный в небесах

-->

Немає коментарів:

Дописати коментар